Polaris RZR Pro R Factory a Sébastien Loeb Racing Team zvítězili ve 46. ročníku Dakar Rally po ohromující ukázce odhodlání, dovednosti a vytrvalosti. Celkem na území Saúdské Arábie ujeli během 12 náročných etap 5 000 kilometrů.

02 s

Toto vítězství představuje monumentální milník v pětileté spolupráci mezi značkou Polaris a týmem Sébastien Loeb Racing (SLR), a to pouhý rok po jejím zahájení v roce 2023. Vítězství je jasným důkazem toho, že SLR společně se stroji Polaris je vítězná kombinace. 

01 s

Vítězství v několika etapách, včetně nové etapy 48 hodin Chrono, udávání tempa v prologu a osminásobné umístění na stupních vítězů během 12 etap prokazují, že nejlepší posádka SSV s francouzským pilotem Xavierem de Soultraitem a spolujezdcem Martinem Bonnetem se strojem Polaris RZR Pro R Factory závodu dominovala.

03 s

“Rádi bychom pogratulovali týmu SLR, Xavieru de Soultraitovi a Martinu Bonnetovi k jejich úžasnému vítězství na Dakaru a k obrovskému odhodlání", uvedl Alex Scheuerell, technický ředitel Polaris Factory Racing. "Bylo to poprvé, kdy se náš vůz RZR Pro R Factory utkal s Dakarem, a vyhrát v takovém závodě dokazuje, že jde o skutečný stroj postavený pro extrémy, který hraje také klíčovou roli v rozvoji naší celé řady RZR a našeho závodního programu do budoucna.”

65aa66a4714ef

"Dakar je nejtěžším testem člověka a stroje, jednou z nejnáročnějších rallye na světě, takže vítězství Polaris Pro R Factory je důkazem toho, co dokážeme s kombinovanou silou vývojářů Polaris a našich neuvěřitelných partnerů v týmu SLR. Rád bych poděkoval týmu Polaris Factory Racing a celé skupině vývojářů RZR, kteří postavili úžasnou platformu, ze které jsme vycházeli." 

65aa66ae2df12

Na základě revoluční platformy RZR Pro R byl v loňském roce představen zcela nový stroj RZR Pro R Factory jako stěžejní model týmu Polaris Factory Racing. Novinka nastavila nový standard v odvětví UTV svou závodní úrovní výkonu, síly a ovladatelnosti. Kombinace vysoce pevného lehkého podvozku splňujícího normy FIA T4 Class, závodně naladěného motoru ProStar Fury 2.0L a tlumičů FOX® Factory Race ESC EVO 3.0 Internal Bypass, nyní prokázala, že vozidla RZR Pro R Factory jsou schopna vydržet nároky téměř 5 000 kilometrů dlouhého závodu.

65aa66882d29c

"Je to opravdové vyvrcholení snu", řekl Xavier de Soultrait, pilot SLR a vítěz Dakaru. "Pro mě je těžké uvěřit, že jsme tento Dakar vyhráli. Myslím si, že jsme závodili chytře, tlačili jsme, ale nikdy jsme nepřekročili limit. Byl to náš první závod s novým RZR a upřímně řečeno jsme si nemohli přát lepší výsledek. Jsem velmi šťastný, že jsem jej mohl sdílet s Martinem, vytvořili jsme opravdu skvělý tým, a samozřejmě děkuji celému týmu Sébastien Loeb Racing a týmu Polaris Factory Racing, kteří pro nás připravili perfektní vůz; toto vítězství je plodem úsilí všech! Děkuji také všem našim partnerům, díky nimž jsme mohli dosáhnout tohoto úspěchu." 

65aa66984cdc5

"Je to neuvěřitelné! O tom jsme snili, ale dnes se to stalo skutečností! Jsem zvláště dojat vzhledem k mé osobní minulosti s tímto legendárním závodem, který Dakar představuje nejen pro mě, ale také pro Sébastiena. Jsme velmi hrdí na naše týmy a naše dvě posádky, které absolvovaly výjimečný dvoutýdenní závod, aniž by kdy vzdaly," řekl Dominique Heintz, manažer týmu Sébastien Loeb Racing. 

65aa663369c83

"Toto vítězství nejenom potvrzuje úspěch naší spolupráce se značkou Polaris, ale také zesiluje naše odhodlání posunout hranice toho, co je možné v oblasti motorsportu. Tento úspěch na Dakaru je výsledkem nekompromisního úsilí našeho týmu a neochvějného závazku našich jezdců, mechaniků a inženýrů, aby se sen stal skutečností. Výjimečný výkon Xaviera a Martina je důkazem jejich odhodlání, talentu a bezproblémové synergie mezi nimi a vozem Polaris RZR, strojem, který během této soutěže určitě prokázal svou hodnotu. Těšíme se na další úspěchy, které nás čekají v rámci naší stále probíhající spolupráce."

65aa899436545 scaled

Posádka Sébastien Loeb Racing, #405 Florent Vayssade a Nicolas Rey, předvedla fantastické vítězství v závěrečné 12. etapě, což ji zařadilo do první desítky celkového pořadí. 

Polaris letos na Dakaru rozšířil svou přítomnost, když měl v závodě tři týmy s celkovým počtem osmi posádek jedoucích s vozy Polaris RZR: dvě posádky týmu Sébastien Loeb Racing s vozy RZR Pro R Factory, stejně jako tři posádky s vozy RZR Pro R zkušeného týmu Xtremeplus a tři další posádky ze španělského týmu TH-Trucks, který letos v kategorii SSV startoval poprvé. Vítězství SLR na letošním Dakaru znamená celkem sedm vítězství pro značku Polaris na Dakaru, přičemž tým Polaris Xtremeplus předtím získal šest Dakarských trofejí mezi lety 2012 a 2017. 

Výsledky Polaris celkově:

SÉBASTIEN LOEB RACING

#411 - Xavier de Soultrait a Martin Bonnet - P1

#405 - Florent Vayssade a Nicolas Rey - P10

TH-TRUCKS

#442 – Enrico Gaspari a Facundo Jaton - P12

#436 – Daniel González Reina a Jorge Hernández Calva - P19

#434 – Domingo Román Pardos a Óscar Bravo Garcia - DNF (odstoupení v 8. etapě) 

XTREMEPLUS

#415 – Jorge Wagernfuhr a Humberto Ribeiro - P14

#401 – Shinsuke Umeda a Maurizio Dominella - P20

#410 – Michele Cinotto a Alberto Bertoldi - P2 (Experience)

Autor: TZ Polaris