Poněkud později, než jsme byli zvyklí letos odstartovala legendární rally Dakar. Stejně jako v předchozích letech hostí nejtěžší závod světa Saudská Arábie. Na start se postavilo letos pouze deset čtyřkolek a po mnoha letech se letos musíme obejít bez české účasti.

2 

I když ne tak docela. Na startu totiž stojí český team Story Racing Tomáše Kubieny. Ten bohužel letos nedal dohromady stroj, se kterým chtěl na Dakaru startovat a tak za team jede pouze Litevec Laisvydas Kancius. Startuje na osvědčené Yamaze Raptor 700, samozřejmě po řadě nezbytných úprav. Ostatně na Yamaze jede devět z deseti jezdců kategorie Quad. Jediným "narušitelem" je team CFMOTO Thunder Racing team, za který jede další litevec Antanas Kanopkinas. O jeho startu jsme už psali v samostatném článku a určitě se k němu ještě vrátíme, protože vydat se na tenhle závod s 4x4 čínské výroby chce hodně odvahy a zkušeností. 

6

Jezdci za sebou zatím mají dvě etapy a celkem 655 měřených kilometrů. Kdo by čekal ve vedení několikanásobného vítěze Girouda z Francie, bude zklamán. Ten dostal patnáctiminutovou penalizaci a momentálně se nachází až na čtvrtém místě. Na druhou stranu to není zatím v podstatě žádná ztráta. Čtyřkolky rozhodně nejedou tak vyrovnaně jako třeba auta nebo motorky a v cíli rally mají mezi sebou i několik hodin rozestupů. 

3

Vyzdvihnout ještě určitě musíme výkon Slováka Juraje Vargy, který je po dvou etapcáh se svou Yamahou na druhém místě a na vedoucího Marcela Medeirose z Brazílie ztrácí jen čtyři minuty. 

vyskedly

 

1

4