Naše redakční CFMOTO 800MT jsme museli bohužel vrátit a garáž zeje prázdnotou. Nastává tak zamyšlení nad tím, čím jí naplnit. No a protože nejlepší trénink rovnováhy, brzd a plynu je trial, rozhodli jsme se pro trialku za rozumnou cenu.

7D2 3001

Dost dlouho jsem nad tím přemýšlel. Vždycky, když jsem měl trialovou motorku na test, neskutečně mě bavila. Je to lehoučká motorka s výkonem odspodu a potenciálem nekonečné zábavy. Navíc nic moc nežere, nepotřebuje mohutnou údržbu a nevadí jí pády. Do nové se mi ale nechtělo, takže jsem to pojal jako takovou výzvu - za kolik se dá pořídit slušná trialová motorka?

7D2 2988

Na bazarech je toho dost. Většina motorek je ale okolo sta tisíc. Jsou to většinou stroje, které závodníci prodávají po jedné, nebo dvou sezonách. Takže v podstatě nové motorky a to by byla trochu nuda. Míříme tedy níž. Dost dlouho jsem prohledával bazary, až na mě mrkla Honda Montesa Cota s dvoutaktní 250 v hliníkovém rámu.  

7D2 2989

Už na první pohled bylo znát, že tenhle stroj bude chtít nějakou tu péči, ale cena 30 000 byla natolik lákavá, že jsem se na ní musel jet podívat. Majitel udělal už velký kus práce zejména na technice. Motor jde dobře, motorka startuje na první šlápnutí, má novou řetězovku a brzdy. Nikde nejsou vůle, takže je čas a zkušební jízdu. Motorka řadí všechny rychlosti, spojka funguje, tlumiče netečou a tlumí, jen přední brzda bude potřebovat péči. Na nádrži je navíc samolepka Dagieho Lampkina, takže jsme si plácli a Montesa se mnou odjela domů

7D2 2991

Ještě před první jízdou jsem vyměnil gripy. Ty původní už tam byly nějaký pátek a byly tvrdé jak na Jawě 250. Rukojeti od Domina stojí dvě stovky a pocit z řízení je najednou podstatně lepší. 

7D2 2993

7D2 3004

Naše plány 

Motorka sice jezdí a funguje. Při prvním tréninku jsem se přesvědčil, že toho umí pořád mnohem víc než já a i po víc než dvaceti letech umí skákat do kopců jako by byla nová. Ale ruku na srdce, hezká moc není.

7D2 3006

První, co zaujme je světlo. Místo původní masky, je tu LED světlo, které se sem fakt nehodí. Navíc se zapíná přepínačem z bůhvíčeho. Obojí půjde pryč

7D2 2995

Další věc, která zaujme je kreativní řešení zlomeného blatníku. Ten je spojen gumou a nýty. Sice se už nedá zlomit, ale pěkné to fakt není, takže už máme objednaný nový z UK. 

7D2 2996

Na motorce je pak několik samolepek, ale žádná z nich originální. Čeká nás tedy set polepů, jen ještě nemáme úplně jasno v tom, jaké to budou. Pokud máte typ, tak sem s ním!

7D2 2997 

Postupně budeme zveřejňovat články a videa z prací na trialce a hlavně z ježdění. No a nebude určitě chybět naše oblíbená zábava - trial motorky a čtyřkolky. Tenhle hec jsme kdysi vyzkoušeli a přineslo to spoustu srandy!

7D2 3005

Na konci bychom měli vyhodnotit, zda se vyplatí koupit a vypiplat si starou motorku, nebo je lepší investovat do něčeho novějšího. Já doufám v tu první verzi.