Když se řekne profi pracovní čtyřkolka, každý si představí minimálně šestikilo, ideálně ale litr, který bude dřít od rána do večera s minimálním servisem nejlíp v lese. My jsme chtěli vyzkoušet, jak je to s takovou jednoválcovou 450 od CFMOTO, zvládne úkoly pro "velký kluky"?

20200919 092135

Jednou z nejlevnějších pracovních čtyřkolek na trhu s plnohodnotným podvozkem a náhonem 4x4 je CFMOTO Gladiator X450, který koupíte za bezmála 125 tisícovek i s daní. Váží 345 kilo, má 33 koní, náhon 4x4 a uzávěrku. Můžete ho mít ve dlouhé i krátké verzi a navíc i s posilovačem. To už si ale musíte připlatit. I v základu má ale tažné zařízení se zásuvkou a naviják, tedy dvě zásadní věci, které potřebujete pro zapojení mašiny do pracovního procesu. V různých akcích k ní navíc můžete dostat třeba paket na úklid sněhu nebo jiné zvýhodněné příslušenství. 

P1010843

Pokud máte čtyřkolku jen pro sebe a především volnočasové využití, zajímá vás hlavně výkon a zábava, kterou vám čtyřkolka nabídne. Pokud ale má každý den někde makat, bude na ní jezdit někdo, komu o váš majetek asi moc nejde, nebo se na ní třeba v rámci obce střídá několik lidí, chcete hlavně něco jednoduchého, s čím se bude dobře manipulovat, servis a díly nebudou stát moc a finančně vás nezruinuje ani spotřeba a základní servis. No a pak už je ve hře menší jednoválec. O tom, že dokáže celkem v pohodě utáhnout třeba loď, jsme se přesvědčili na vlastní kůži. Jeden můj kamarád si CFMOTO pořídil a na nedostatek výkonu si rozhodně nestěžuje. 

20201108 133042

Další čtyřkolky zase jezdí v mnoha obcích, kde mají na starost odklízení sněhu, posyp, ale i méně sexy zábavu, jako je vysávání psích exkrementů. Výhodou je samozřejmě variabilita. Jeden stroj zvládne mnoho úloh a příslušenství je na trhu opravdu nepřeberně od radlic přes kartáče, sekačky, mulčovače, sypače, vysavače, vleky,… Zkrátka čtyřkolku do každé obce. 

P1010819

Text: Matěj Oliva

Foto: Journeyman, Petr Polanecký

Fotogalerie

IMG

IMG

IMG

IMG

JE0C

JE0C

JE0C

JE0C

P

P

P

P

P

P

P

P

P

P

titul

titul