V Kramolíně se o víkendu sešli nejlepší jezdci světa, aby soupeřili ve třídě družstev. Po několika covidových letech byla startovní listina znovu zaplněna teamy z celého světa a především jezdci u USA v čele s letošním mistrem AMA - Joelem Hetrickem. No a ukázat se samozřejmě chtějí i naši. Česká Republika postavila hned dva teamy, které se oba dostaly do hlavního závodu!

307934942 1265124970696442 2105344786513359935 n

Počasí v Kramolíně se vydařilo a trať i zázemí bylo připravené na úrovni, na jakou jsme na podnicích FIM zvyklí. Dobré počasí přitáhlo na závody i poměrně dost diváků, což jen podpořilo skvělou atmosféru na trati. Čtyřkolky závodí tradičně spolejčně se sajdkárami, což je náročné hlavně pro trať, která tím dostává pořádně zabrat. Sajdy za sebou nechávají hluboké drážky, naopak čtyřkolky jí vyhlazují. Na trati jsou ale ti nejlepší z nejlepších a musí se s tím zkrátka poprat. 

307971675 1265021154040157 7059629177230679423 n

Pravidla závodu jsou celkem jednoduchá. Za každou zemi jedou tři jezdci označení A, B a C. Jedou se tři závodní jízdy, ve kterých nastoupí každý jezdec dvakrát. Na rošt se jezdci staví do dvou řad podle výsledků kvalifikace. Vždy ale jede jeden jezdec ze země z první a jeden z druhé řady. Na konci se samozřejmě sčítají body, resp. pořadí. Vítěz má tedy co nejméně bodů. No a každá země škrtá nejhorší výsledek jednoho jezdce. Tolik k pravidlům a teď na závody. 

308645266 1264950170713922 5000119686055656843 n

1. jízda (A+B)

 Hned první závodní rozjížďka se postarala o drama. Holeshot si připsal holandský matador - Joe Maessen. Ten se ale musel rychle sklonit před američanem Brycem Fordem. Ten si dojel i pro vítězství v jízdě, které ukořistil před skvěle jedoucím Belgičanem Randym Neveauxem. Ten za profesionálem ze zámoří zaostal jen o dvě sekundy, což se dá považovat za výborný výsledek. Třetí pak dojel Brit Harry Walker. A to drama? Druhý Američan - Chad Wienen měl technické potíže a závod nedokončil. Tím se postaral o třicet bodů pro USA a pokud chtěl tým ze zámoří myslet na titul, musel už být stoprocentní. Nejlepším z našich byl v první jízdě 17. Adam Tuček, hned za ním dojel Jirka Kašpar a David Sůsa (B), 21. pak dojel Jan Brhel (B). Stejně jako Wienen měl ale smůlu i úřadující mistr Evropy Kevin Saar, který rovněž první jízdu nedokončil. 

1

2. jízda (B+C)

Pakliže první jízda byla napínavá a plná překvapení, ta druhá už byla naprosto v americké režii. Za tým USA se postavil na start Joel Hetrick a Chad Wienen, který měl šanci napravit své odstoupení z první jízdy. No a to taky udělal. Zatímco Joel odstartoval vepředu a v podstatě celý závod kontroloval vedení, tak Wienen se musel nejdřív poprat s několika jezdci startujícími z první řady. Zejména pak s Norem Tvareanem. Nakonec ale dojel na druhém místě s osmisekundovou ztrátou na Hetricka, ale hlavně s devatenáctisekundovým náskokem na třetího Tvearena. Skvěle tentokrát zajel Adam Tuček, který dojel sedmý! Druhým nejlepším z našich byl Jan Brhel (B) na devatenáctém místě, Jakub Kostelecký dojel 22. a Zdeněk Poláček (B) 25. 

2

3. jízda (A+C)

Do třetí jízdy nejlépe odstartoval nováček v americkém teamu - Bryce Ford. Za ním skvěle odjel Belgičan Neveaux a Nor Tvareaen. Dopředu se ale brzdy dostal druhý Američan - Joel Hetrick. Už ve druhém kole tak na čele byla dvojice Američanů, kteří začali ujíždět zbytku světa. V sedmém kole se pak musel mladý Ford sklonit před Hetrickem, který se z druhé řady dostal do vedení v jízdě. Skvěle jedoucí Belgičan si udržel třetí místo před Kevinem Saarem. Našim nejlepším jezdcem byl tentokrát David Sůsa (B) na devatenáctém místě. Znovu 25. dojel Zdeněk Poláček (B). Za ním se pak seřadili Jirka Kašpar a Jakub Kostelecký. 

3

Konečné výsledky

Při škrtnutí nejhoršího výsledku je celkem jasno. Team USA zvítězil nejnižším možným počtem bodů a znovu ukázal, že pokud jim funguje technika, nikdo na ně nemá. Zaslouženě si tak odváží titul. Druzí dojeli Irové, kteří obhajovali titul, který získali v době, kdy Američané na mistrovství nepřijeli. Ze zbytku světa jsou ale znovu nejlepší a ukazují, že na národech je potřeba jezdit hlavně vyrovnané výkony. To ukazují i třetí Francouzi, kteří jeli poměrně nenápadně, ale vyrovnaně bez velkých výpadků a po blamáži na minulých národech se znovu vrátili na podium. Naše teamy se nakonec srovnali na desátém a jedenáctém místě, což je na domácí trati přeci jen zklamání. 

celkove

Text: Matěj Oliva

Foto: FB WSC